05 Temmuz 2015, Pazar

 •  

  İMKB 100
  81.217
  -0,81 %

 •  

  DOLAR
  2,9800
  0,08 %

 •  

  EURO
  100,835
  100,835 %

 •  

  ALTIN
  8,56
  8,56 %

Altında temkinli bekleyiş sürüyor!

Ünsal Ban

Avrupa ve ABD tarafındaki temkinli bekleyiş sürerken, Asya piyasalarında zayıflayan küresel talep haberleri ile görünümün olumsuz yöne kaydığını görüyorduk.

Bu doğrultuda hareket eden Asya hisselerinde çeşitli oranlarda kayıplar yaşanırken, Japonya tarafında da yüzde 0,60 seviyesinde geri çekilme gözleniyordu. Para birimlerinin de değer kaybettiği Asya ülkelerinde ihracat seviyesindeki düşüş, Avrupa’daki kriz ortamının etkisi ile bir süre daha devam edecekmiş gibi gözüküyor.   

Büyüme kaynaklı endişelerin tekrar gündeme geldiği bir günde, yaşanan üç günlük yükselişin ardından Avrupa tarafında da satıcılı açılışların yapıldığını görüyorduk. Japon yetkililerin ekonominin gidişatına yönelik tahminlerini aşağı çekmeleri satıcılı açılışların yaşanmasında etkili olurken, borsalardaki temkinli bekleyiş gün sonuna kadar sürüyordu. Bu doğrultuda yatay seyirlerin izlendiği borsalarda yüzde 0,40 – 0,60 seviyelerinde kayıplar yaşanırken, satışların Bernanke’nin yapacağı açıklamalar öncesinde sınırlı seviyede kaldığı gözleniyordu. 

Günün diğer gelişmeleri arasında İspanyol ekonomisinin beklentiler dahilinde yüzde 0,4 oranında daralması yer alırken, iyi geçen tahvil ihaleleri sonrasında GSYİH verisinin olumsuz etki yaratmadığını görüyorduk. 

ABD tarafına baktığımızda vadelilerin gün içinde dalgalı bir seyir izlediğini, öte yandan açılışların ise hafif satıcılı bir havada yapıldığını görüyorduk. Konut fiyatlarında gözlenen artış eğiliminin Haziran ayında da yüzde 0,5 ile devam etmesi borsalardaki alımları bir miktar güçlendirse de, süregelen tedirginliğin artı değerlere çıkılmada sorun teşkil ettiği karşımıza çıkıyordu. 

60,6 ile 9 ayın en düşük seviyesine gerileyen tüketici güveni endeksi piyasalardaki tedirginliği bir miktar arttırsa da, Fed toplantısı öncesinde artan beklentiler ile önemli seviyeler korunuyordu. Bu doğrultuda günü kapatan borsalarda değişken fakat kısmen yatay seyirlerin izlendiği gözleniyordu. 

Açılış ile birlikte 66000 bölgesinin üzerine çıkıldığı IMKB’de, ilk seans süresince alım ağılırlıklı bir seyir izleniyor, yukarı yönlü hareketin güç kazanmasıyla 66500 seviyesine geliniyordu. Öte yandan, ikinci seansa geldiğimizde, küresel piyasalarda derinleşen kayıpların yurtiçinde de satış baskısına neden olduğunu ve kademeli olarak 66000 bölgesine doğru geri çekilme yaşandığını görüyorduk. 

Kapanışın 66191 puandan yapıldığı endekste yukarı yönlü eğilim geçerliliğini korumakla birlikte, 66500/600’ün sonrasında da 67000 seviyelerinin önemli olduğunu düşünüyoruz. İzlenecek yön konusunda Bernanke’den gelecek açıklamaları takip edeceğimiz endekste bugün de volatilitesi yüksek bir seyir izlenmesini bekliyoruz. 

Dolar/TL tarafında yine sakin bir gün geride bırakılırken, 1,79 – 1,81 fiyat aralığındaki dalgalanmanın sürdüğünü izliyor, önümüzdeki günlerde gerçekleşecek olan Fed toplantısına odaklanıldığını görüyorduk. Toplantı sonuçlanana kadar sert hareket beklemediğimiz kurda, açıklamaların olumlu yönde gelmesiyle gevşeme eğiliminin hızlanacağını düşünüyor, bu kapsamda 1,77 bölgesine doğru hareket edileceğini öngörüyoruz.  

Artan teşvik beklentileri ile yükselen altında geçtiğimiz güne baktığımızda ise Fed toplantısı öncesinde gözlenen tedirginlik ile hafif satıcılı bir havanın etkili olduğunu izliyorduk. Gün içinde 1659 dolara geri çekilmenin yaşandığı altın ons fiyatında bu seviyeden gelen tepki alımları ile bir miktar yükseliş yaşanıyor, günlük kapanış da 1670 dolardan gerçekleşiyordu. Bernanke’den gelecek açıklamalara kadar temkinli görünümün sürmesini beklediğimiz altında takip edeceğimiz seviyeler bugün aynı şekilde direnç; 1677, 1685 ve 1695, destek; 1665, 1655 ve 1640 olacak. 

Yorumlar
Array
(
  [anonym_comment_status] => 1
  [comment_token] => ekofinans.5598bee25cb17
)

Bu habere yapılan yorumlar

0 Yorum
Onay Bekleyen Yorumlar (0)
 • Bu habere yorum yapılmamıştır.İlk yorumu siz yapabilirsiniz!

ÜYE OLMADAN DA YORUM YAPABİLİRSİNİZ