24 Kasım 2014, Pazartesi

 •  

  İMKB 100
  2,7995
  -0,04 %

 •  

  DOLAR
  86,019
  0,95 %

 •  

  EURO
  8,56
  8,56 %

 •  

  ALTIN
  4.181,53
  4.181,53 %

Avrupa Birliği ülkelerine vize kalkacak mı?

Avrupa Birliği ülkelerine vize kalkacak mı?
09 Haziran 2012, Cumartesi 0 Yorum 2277 kez okundu
EKOFİNANS.COM - Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı ve Sanayi ve Girişimcilikten Sorumlu Komiser Antonio Tajani, Avrupa Birliği ülkelerinin Türkiye gibi ülkelere vize uygulamaması gerektiğini belirtti.

Avrupa İnşaat Sanayi Federasyonu (FIEC) Genel Kurulu'nda konuşan Tajani, sektörün Avrupa Birliği tarafından ele alındığını ve bir eylem planı hazırlandığını söyledi.

Sektörü desteklemek ve lanse etmek istediklerini anlatan Tajani, ''Bizler açısından son derece önemli bir sektör. Özellikle Avrupa ekonomisinin büyümesi açısından son derece önemli bir sektör'' dedi. 

Tajani, üretici dünyayı dinlemeye çalıştığını belirterek, ''Onların tekliflerini meslektaşlarıma götürmeyi amaçlıyorum. Bu teklif uzun bir konsültasyonun sonuncunda desteklensin ve herkesin fikri alınmış olsun bu faaliyete bağlı olarak. Ayrıca müteahhitler organizasyonundan bu sabah ki toplantıya katılan kişilerden üst düzey bir grup oluşturmalarını talep ettim ve böylelikle önümüzdeki aylarda uygulamalara geçilsin. Bütün Avrupa'da bu uygulamalar başlatılsın ve eylem planı hayata geçirilsin'' diye konuştu.

Avrupa Birliği nezdinde inşaat sektörü alanında bazı öncelikli alanların belirlendiğini kaydedin Tajani, şöyle devam etti:

''Yatırımları, rekabeti ve de mesleki başarıyı güçlendirmek, kaynakları güçlendirmek, kaynakları daha iyi kullanmak, iç pazarı daha iyi kullanmak ve Avrupalı işletmelerin sektördeki rekabet gücünü artırmak, Avrupalı işletmelerle diğer ülkeler arasında...Tabii Türkiye'den söz etmiyorum, Türkiye'yi bizden görüyoruz, diğer gerçekliklere adapte olmasını istiyoruz. Bu sektörde üye ülkelerin belirli bir yatırımı var ve bu da 10 milyar avroya tekabül ediyor. Avrupa Yatırım Bankası'na verilecek ve bu fonların kullanılması bir teminat aracıyla olacak. Böylelikle de dolaşıma girecek fon 100 milyar avroyu bulacak. Önemli bir konu Avrupa Komisyonu tarafından teklif edildi ve özellikle inşaat sektöründe ve turizm sektörün bu fonun gitmesi kararlaştırıldı.Ben Ankara ve Avrupa Birliği arasında sektörel politikalarda çok yakın bir işbirliği içerisinde olduğumuzu düşünüyorum. Gerçekten çok yakinen çalışıyoruz.''

DAHA ESNEK VİZE KURALLARI İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Avrupa Birliği'nin turizm politikalarından da sorumlu olduğunu anımsatan Tajani, daha esnek vize kuralları için de çalıştıklarını anlattı.

Özellikle Avrupa Birliği dışından gelen turistlerin Avrupa Birliği'ne girişinin kolaylaştırılması için çalışmalar yürüttüğünü söyleyen Tajani, ''Benim amacım Avrupa Birliği'ne gelen turist sayısının artırılması. Özellikle sizin ülkenizden Avrupa'ya gelen turist sayısının da artmasını istiyoruz. Bu amaca yönelik olarak çalışacağım. Bu hedefi gerçekleştirmek için kararlıyım. Bu stratejiye ben taahhüdümü koydum. Vize için daha kolay kurallar koyacağız ve bunun için şu anda görüşmeler turizm politikası içerisinde yer alıyor'' dedi.

VİZE KONUSU G20'NİN GÜNDEMİNDE

 Bir sonraki G20'nin gündemine vize konusunun alınmasını sağladıklarını belirten Tajani, şu görüşleri dile getirdi:

''Bu benim açımdan çok önemli bir konu. Biz gerçekten Ankara'yla birlikte ortak bir savaş yürütüyoruz. Türk hükümeti ile gerçekten bu konuda mücadele içerisindeyiz. Bu amacımıza ulaşacağımıza inanıyorum. Bizim Avrupa'da çok daha fazla turiste ihtiyacımız var. Çünkü turizmle inşaat sektörünü destekleyecek finansmanı oluşturabiliriz. Tarımsal gıda üretim sektörünü destekleyebiliriz. Tekstili, moda sektörünü destekleyebiliriz. Bu nedenle önümüzdeki bu politika ile ilgili yeni fikirlerle karşınızda olacağım.

Turistlerle ilgili vize kurallarımızı değiştirmemiz lazım. Türkiye'den, Çin'den, Rusya'dan gelenlere vize uygulamamamız lazım, Neden? Çünkü, bizim vize kurallarımız çok zor. Bu kurallarla Avrupa'ya gelen turist sayısını artırmamız çok zor sizin ülkeniz Avrupa Birliği'ne aday bir ülke. Bu nedenle Türkiye'den gelen turistlerin sayısını artırmamız lazım''Etiketler: Avrupa, Vize, Çin, Antonio Tajani, turizm, inşaat,

Yorumlar
Array
(
  [anonym_comment_status] => 1
  [comment_token] => ekofinans.54728312905ec
)

Bu habere yapılan yorumlar

0 Yorum
Onay Bekleyen Yorumlar (0)
 • Bu habere yorum yapılmamıştır.İlk yorumu siz yapabilirsiniz!

ÜYE OLMADAN DA YORUM YAPABİLİRSİNİZ


İlgili Haberler