01 Şubat 2015, Pazar

 •  

  İMKB 100
  88.946
  0,44 %

 •  

  DOLAR
  2,7455
  0,59 %

 •  

  EURO
  98,751
  98,751 %

 •  

  ALTIN
  8,56
  8,56 %

Bankalar dosya masrafını geri verecek!

Bankalar dosya masrafını geri verecek!
11 Nisan 2012, Çarşamba 0 Yorum 5870 kez okundu
EKOFİNANS.COM - Mahkeme kararları ve hakem heyetleri bankaların kredi verirken aldığı dosya masrafını hukuksuz buldu. Bankalar konut kredilerinde talep ettiği dosya masraflarını geri ödeyecek.

Bankalar, tüketicilerden konut kredisi kullanırken alınan dosya masrafı alıyor. Takvim'in haberine göre bankaların 2 bin lira ila 4 bin lira arasında aldıkları bu masraflar, 4077 sayılı Tüketici Koruma Kanunu'na göre haksız şart sayılıyor. Sözleşmelerin tek taraflı ve tüketiciyle müzakere edilmeden hazırlanması, bu masrafların geri ödenmesini gerektiriyor.

"Tüketiciler dosya masraflarını geri alabilir"
Tüketici Dernekleri Federasyonu Başkanı Ali Çetin, sözleşmelerde bu masrafların açıkça belirtilmediğini, bu yüzden de tüketicilerin geri alabildiğini söyledi. Çetin, "Bankalar kredi verirken faiz oranlarını ve taksitleri söylüyor ancak, dosya masrafı ve yeniden yapılandırmayı belirtmiyor. Bu yüzden de mahkemeler ve hakem heyetlerinde kararlar büyük çoğunlukla tüketicinin lehine çıkıyor. Tüketici sözleşmenin içine müdahale edemediği için haksız şart oluyor" dedi.

Yapılandırma isteği
Dosya masrafının yeniden yapılandırılan konut kredilerinde ikinci kez istenmesinin de doğru olmadığını kaydeden Çetin, söyle konuştu: "Bu konuda çok sayıda mahkeme kararı ve Yargıtay içtihadı da var. Tüketicilerden ikinci bir dosya masrafı istenmesi doğru değil. Yeniden yapılandırma diye istenen paralar geri alınabilir."

Başvurular nasıl olacak?
Bankadan paranızı geri almak için; 1.061 TL'ye kadar olan alacaklarda kaymakamlıklardaki tüketici hakem heyetlerine, üzeri için tüketici mahkemelerine gitmeniz gerekiyor.

Yazacağınız dilekçeye mutlaka ödeme dekontlarınızı ve kesinti belgelerini de ekleyin.

Tüketici mahkemeleri 1-3 ay arasında karara varıyor.
İki tarafa da 15 gün içinde itiraz hakkı doğuyor.

 Etiketler: bankalar, dosya masrafı, ali çetin, tüketici dernekleri federasyonu,

Yorumlar
Array
(
  [anonym_comment_status] => 1
  [comment_token] => ekofinans.54cd58a0d5e9b
)

Bu habere yapılan yorumlar

0 Yorum
Onay Bekleyen Yorumlar (0)
 • Bu habere yorum yapılmamıştır.İlk yorumu siz yapabilirsiniz!

ÜYE OLMADAN DA YORUM YAPABİLİRSİNİZ


İlgili Haberler