Bazı ülkelerin başı dertte

  24 Ocak 2020, Cuma

 •  

  İMKB 100

  %

 •  

  DOLAR

  %

 •  

  EURO

  %

 •  

  ALTIN

  %

Bazı ülkelerin başı dertte

Bazı ülkelerin başı dertte
21 Nisan 2014, Pazartesi 0 Yorum 19538 kez okundu
EKOFİNANS.COM - Avrupa’da "Euro krizi bitti mi?" sorusu tartışılırken The Economist ve Financial Times’a göre bazı ülkelerin başı dertte.

Güney Avrupa ekonomilerinin düşen tahvil faizlerinin gösterdiğinden daha kötü durumda olduğu öne sürüldü.

The Economist, "Yunanistan, İtalya ve Avrupa'daki diğer zayıf ekonomilerin düşük faizli tahvillerine olan talep, krizin bittiğine işaret olarak algılansa da işin aslı hiç de öyle olmayabilir" dedi.

‘TAHVİLE İLGİ PARA BASILACAĞI UMUDUNDAN KAYNAKLANDI’

Haberde, deflasyon nedeniyle artan borç seviyeleri ve yatırımcıların Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) para basacağına dair umutları nedeniyle tahvillere olan ilgisi, Güney Avrupa ekonomisinin aslında çok parlak olmadığını gösteriyor" ifadesine yer verildi.

‘2000 YILININ JAPONYA’SINA BENZİYOR’

AMB’nin, Japonya Merkez Bankası'nın 2000 yılındaki durumuna benzetildiği haber, deflasyonun süreceğine ve borçların artacağına vurgu yaptı.

FT: FAİZ HARCAMALARI ARTTI

Financial Times da Avrupa'nın zayıf ekonomilerinde faiz harcamalarının arttığına dikkat çekti. Habere göre, Portekiz, İtalya, İrlanda, Yunanistan ve İspanya gibi ülkelerde artan borçların getirdiği faiz harcamalarına ödenecek 130 milyar Euro, para birliğindeki diğer ülkelerin faiz giderlerine göre üç kat daha fazla.

Citi ekonomisti Ebrahim Rahbari'ye göre siyasi risk ve şoklara karşı kırılganlığı artıran borç seviyeleri aşırı yüksek kalmaya devam edecek. Barclays Ekonomisti Garcia Pascual ise radikal tedbirler alınmadıkça sıkıntının uzun yıllar devam edebileceğini öngördü.

 Etiketler: ekonomi, ekonomi haberleri, italya, avrupa, ekonomi haberleri altın, borsa haberleri,

Yorumlar
Array
(
  [anonym_comment_status] => 1
  [comment_token] => ekofinans.5e2a541cb352a
)

Bu habere yapılan yorumlar

0 Yorum
Onay Bekleyen Yorumlar (1)
 • Bu habere yorum yapılmamıştır.İlk yorumu siz yapabilirsiniz!

ÜYE OLMADAN DA YORUM YAPABİLİRSİNİZ


İlgili Haberler