21 Nisan 2015, Salı

 •  

  İMKB 100
  82.303
  -0,14 %

 •  

  DOLAR
  2,8995
  0,28 %

 •  

  EURO
  103,411
  103,411 %

 •  

  ALTIN
  8,56
  8,56 %

Dolar düşmeye devam edecek mi?

Dolar düşmeye devam edecek mi?
01 Mayıs 2012, Salı 0 Yorum 1923 kez okundu
EKOFİNANS.COM - Merkez Bankası'nın dolara baskısı ve ardından faizlerin yukarı yönlü hareketi, yurtdışı yatırımcının iştahını kabarttı. Yabancılar, dolar bozdurup TL'ye yönelince, kurlar tepetaklak aşağı gelmeye başladı.

Dolar TL kurunda geçtiğimiz hafta Çarşamba günü Merkez’in enflasyon raporu sonrasında belirgin bir hareketlilik gözleniyor. Merkez Bankası'nın enflasyon tarafında çok net bir tavır takınması ve daha şahin bir profil çizmesi hareketlilikte etkili oluyor. Merkez Bankası'nın faiz koridorunun üst bandına yaptığı vurgu, yabancı yatırımcıların faiz piyasasına ilgisini artırıyor, bu da piyasada yabancı girişini tetikliyor. Bono tahvil piyasasının özellikle uzun tarafına olan ilgi, piyasaya yabancı para girişini beraberinde getiriyor.

TL değerleniyor

TL’deki değer artışı diğer gelişmekte olan para birimlerinden daha net bir şekilde kendini belli ediyor. Daha öncesinde paralellik göstermesine alışık olunan kurlarda özellikle de Merkez’in fonlama miktarını arttırması ile geçtiğimiz hafta 23 Nisan’da 1.7960 seviyesinde olan kur kademli olarak gerilerken en belirgin hareketini 25 Nisan’da 1.7642’li seviyelere gelerek gösterdi. Yeni haftada haftanın ilk işlem gününde 1.75’lerden başlayan günde sepet kur tarafında da 2.04’lere kadar gevşeme yaşandı.

TL değer kazanırken diğer gelişmekte olan ülke kurlarında TL’ye paralel artış gözlenmiyor. Son 3-4 günden beri dolar karşında değer kazanan TL özellikle son bir haftadır enflasyon raporundan beri daha şahin bir merkez bankasının etkisi kendisini gösteriyor.

Dolar 1,75'e yaklaştıkça alıcı geliyor

Piyasa uzmanlarının konuya dair yaptıkları açıklamada TL’de bir miktar değer kazancına yer olduğu düşüncesi hakim. Gün içinde 1.76 üzerinde gelen alımlar ile kur gün sonunda olurken sepet kur tarafında da seviyelerine gelindi. Ancak genel kanı, dolar/TL'nin 1.75'li seviyelere yaklaştığı sürece yerli kurumlar tarafından dolar alımını gerçekleştiği yönünde. Bu algı, kurdaki aşağı yönlü hareketi sınırlıyor.

Piyasaların yatay gittiği günlerde kendi faizi yüksek olan para birimlerinde yukarı yönlü hareket görüldüğünü kaydeden piyasa uzmanları fonlama aracı olarak kullanıldığına dikkat çekiyorlar.

Son günlerde petrol fiyatında artış olsa da İran’da yapılan görüşmelerin iyiye gittiği düşüncesi de petroldeki köpüğün alındığı öngörüsü TL’yi yukarı çeken bir başka etken.

TL orta vadede değer kazanmaya devam edecek

Genel kanı orta vadede TL’nin değer kazancının devam etmesi yönünde. 1.75’li seviyelere hızlı gelindiğini kaydeden piyasa oyuncuları bir süre tutunmanın devam edeceğini bu dönemde TL uzun pozisyonu alınabileceğini dile getiriyorlar.

Analistlere göre; dolar/TL, yeniden 1,77 üzerine çıkamaz ise, uzun vadeli yükselen trend yapısı bozulacak ve aşağı eğilimli bir trend sürecine girecek. Bu durumda ilk destek 1,73-1,75 bandı olsa da teknik hedef 1,69-1,70 seviyeleri olacak./theliraEtiketler: merkez bankası, dolar, tl, kur, enflasyon, faiz koridoru,

Yorumlar
Array
(
  [anonym_comment_status] => 1
  [comment_token] => ekofinans.5535bc0a42724
)

Bu habere yapılan yorumlar

0 Yorum
Onay Bekleyen Yorumlar (0)
 • Bu habere yorum yapılmamıştır.İlk yorumu siz yapabilirsiniz!

ÜYE OLMADAN DA YORUM YAPABİLİRSİNİZ


İlgili Haberler