Dora Makine Cern'den sipariş alan ilk Türk şirket!

  22 Ocak 2020, Çarşamba

 •  

  İMKB 100

  %

 •  

  DOLAR

  %

 •  

  EURO

  %

 •  

  ALTIN

  %

Dora Makine Cern'den sipariş alan ilk Türk şirket!

Dora Makine Cern'den sipariş alan ilk Türk şirket!
16 Aralık 2015, Çarşamba 0 Yorum 7799 kez okundu
EKOFİNANS.COM - TOBB, 600 milyon euroluk CERN pazarından Türk firmalarının pay alması için öncü olmasıyla, ilk siparişi Ankara firması Dora Makine aldı.

TOBB, 600 milyon euroluk CERN pazarından Türk firmalarının pay alması için öncü olmasıyla, ilk siparişi Ankara firması Dora Makine aldı. 600 milyon euroluk Avrupa Nükleer Araştırma Örgütü (CERN) Projesi'nden ilk siparişi Ankara'dan Dora Makina İmalat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi aldı.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Türkiye'nin CERN'e Ortak Üyeliğini takiben, Türk firmalarının bu pazardan daha fazla pay alabilmesi için harekete geçti. TOBB tarafından Düzenlenen konferanslar ile CERN bünyesinde yer alan departmanların ihtiyaçları hakkında bilgilendirme sağlandı. TOBB, kurduğu CERN Sanayi İrtibat Ofisi ile Türk firmalarının CERN'e tedarikçi olabilmeleri konusunda çalışmalarına hız verdi. Pazardan bir Türk firmasının ilk siparişi almasına ilişkin açıklama yapan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, CERN pazarının Türk iş dünyası için önemli bir çıkış alanı olacağını ve ekonominin büyümesi için katkı sağlayacağını ifade etti. Hisarcıklıoğlu, "Kurduğumuz irtibat ofisi ve yaptığımız bilgilendirme toplantıları ile özel sektörümüzün önünü netleştirmeyi ve yol açmayı amaçladık. Neticesinde ilk sipariş de alındı. Bu dev pazar için ilk adım. Önümüzdeki süreçte çok sayıda Türk firmasının daha büyük paylar alacağına inanıyorum. İnovasyon ve yüksek teknoloji ekonomimizi büyütmede en büyük unsur olacak. Bu anlamda CERN'e ortak üye olmamızı çok önemsiyoruz" dedi.

İLK ADIM ATILDI

TOBB bünyesinde kurulan CERN Sanayi İrtibat Ofisi tarafından yürütülen çalışmalara iştirak eden Dora Makina, bünyesindeki işleme hassasiyeti yüksek CNC tezgahları ile hassas parça üretiminde CERN e tedarikçi olmayı başardı. Dora Makine'nin Genel Müdürü Bekir Sağlamyürek, modern ve hassas ölçüm ekipmanlarıyla ürettikleri parçalar ile ağırlıklı olarak yurtiçi ve yurt dışı savunma sanayi, elektronik ve makina imalatı yapan firmalara çalıştıklarını belirtirken, medikal sektörde de kendi patentli ürünlerini üreten ayrı bir üretim alt yapısına da sahip olduklarını duyurdu. Sağlamyürek, CERN'e tedarikçi olmanın önemli bir prestij olduğunu ifade ederken, bu alanda Türk firmalarının önünü açabilmek için gayret sarf eden TOBB'un çabalarını çok takdir ettiklerini söyledi.

CERN PAZARI NASIL DOĞDU?

2015 Mayıs ayında Türkiye'nin CERN Ortak Üyeliğinin başlaması ile Türkiye de üretim yapan sanayi firmaları CERN'de yapılan alım ve ihalelere katılma hakkı elde etti. Ortalama 600 milyon euroluk mal ve hizmet alımlarının gerçekleştiği CERN 'in, Türk firmaları için yeni bir pazar oluşturması yanında, yüksek teknolojili üretim ve Ar-Ge faaliyetlerine de bir ivme kazandırması bekleniyor. TOBB bünyesinde kurulan Sanayi İrtibat Ofisi de CERN'e üye ülkelerin sanayi ve endüstri firmalarının ihale süreçlerine katılımda koordinasyonu sağlamak üzere görev yapıyor ve ihale süreçlerine ilişkin detaylı bilgiler sunuyor.Etiketler: cern, tobb,

Yorumlar
Array
(
  [anonym_comment_status] => 1
  [comment_token] => ekofinans.5e28a0df48fbd
)

Bu habere yapılan yorumlar

0 Yorum
Onay Bekleyen Yorumlar (0)
 • Bu habere yorum yapılmamıştır.İlk yorumu siz yapabilirsiniz!

ÜYE OLMADAN DA YORUM YAPABİLİRSİNİZ


İlgili Haberler