26 Kasım 2014, Çarşamba

 •  

  İMKB 100
  2,7995
  -0,04 %

 •  

  DOLAR
  85,713
  -0,17 %

 •  

  EURO
  8,56
  8,56 %

 •  

  ALTIN
  4.181,53
  4.181,53 %

Taşeron işçiye kadroda son durum! 22 Şubat 2013

Taşeron işçiye kadroda son durum! 22 Şubat 2013
23 Şubat 2013, Cumartesi 9 Yorum 18166 kez okundu
EKOFİNANS.COM - 22 Şubat 2013 taşeron haberleri- Taşeron işçiye kadroda son durum! 700 bin taşerona kadro için arayış sürüyor!

Taşeron işçileri ilgilendiren açıklamayı Binali Yıldırım yaptı ve taşeron işçilere kadro uygulaması için çalışmaların sürdüğünü söyledi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, taşeronişçilerin memurlarla aynı işi yaptıkları iddiasıyla açtıkları muvazaa davalarını kazanmasının 650-700 bin kişiyi ilgilendirdiğini ve yargı kararıyla meydana çıkan durumun hakkaniyete uygun çözümü için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile diğer ilgili bakanlıkların çalışma yürüttüğünü bildirdi.

TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Sadık Yakut'un başkanlığında toplandı.

AK Parti Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin borçları, CHP Afyonkarahisar Milletvekili Ahmet Toptaş Afyonkarahisar Mebusu Ali Çetinkaya'nın vefat yıl dönümü dolayısıyla gündem dışı konuşma yaptı.

MECLİSTE TARTIŞILDI

MHP Elazığ Milletvekili Enver Erdem ise Karayolları Genel Müdürlüğü'nde taşeron işçi olarak çalışanların, kurumun sürekli personeli oldukları iddiasıyla açtıkları davaları kazandığını anımsattı.

İhalelerin hizmet alımı değil, işçi temin etmekten öte işlem olmadığının tescil edildiğini anlatan Erdem, 9 bin civarında asli hizmet yürüten işçi topluluğunun ortaya çıktığını söyledi. Erdem, sayıları 9 bini bulan bu kapsamdaki taşeron işçilerin, kadrolu işçilere tanınan yasal haklardan yoksun olduğunu ve bu nedenle mağduriyet yaşadığını ifade etti.

Hükümet adına Erdem'e cevap veren Bakan Yıldırım, bazı kurumlardaki taşeron işçi statüsünde çalışanların, asli kadrodakilerle aynı işi yaptıkları ve İş Kanunu'na göre muvazaa olduğu iddiasıyla açtıkları davaları kazandıklarını söyledi.

''Sorun sadece karayollarıyla sınırlı değil'' diyen Yıldırım, bu şekilde bütün kamu idarelerinde 650-700 bin civarında çalışan olduğunu kaydetti.

HÜKÜMET ADINA AÇIKLADI

Bu statüde olan bütün çalışanlara yönelik yeni bir düzenlemeye ihtiyaç olduğunun altını çizen Yıldırım, ''Yargı kararıyla meydana çıkan durumun çözüme kavuşturulması ve sayıları 700 bini bulan bu şekilde çalışanın durumunun hakkaniyete uygun çözümü için Çalışma Bakanlığı ve ilgili bakanlıklar çalışma yürütüyor. Amacımız, üretilecek çözümün hakkaniyet içinde, davaya konu çalışanlarla kamu arasında çözüm temelinde oluşturulmasıdır'' diye konuştu.

Yıldırım, yargı kararını sadece davayı kazananlar için uygulamanın yetmediğine işaret ederek, bu durumdakilerin tamamının ele alınması gerektiğini ifade etti. Yargı kararının muhakkak yerine getirileceğini belirten Yıldırım, konuyu 2 hafta önce Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile ele aldıklarını ve Çelik'in koordinasyonunda çalışma başlatıldığını tekrarladı.

Yıldırım, kamuda kadrolu çalışmanın şartlarının da belli olduğunu dile getirerek, ''KPSS ile kamuya girenle girmeyenlerin aynı şekilde değerlendirilmesi başka sakıncaları ortaya çıkaracak. Hem yargı kararına uygun çözüm bulmak hem bundan sonra benzer sorunun yaşanmaması için tedbir bulmak önemli''dedi.

 


Etiketler: taşeron, taşeron işçiler, kadro,

Yorumlar
Array
(
  [anonym_comment_status] => 1
  [comment_token] => ekofinans.5475c7d13681a
)

Bu habere yapılan yorumlar

9 Yorum
Onay Bekleyen Yorumlar (0)
 • KADROOOO

  22 Nisan 2013, Pazartesi 23:53

  YILLARDIR HASTANEDE TAŞERON İŞÇİSİ OLARAK ÇALIŞIYORUM. SÖZLEŞMEDE YEMEK VE SERVİS HAKKIMIZ VAR FAKAT 9 YILDIR BİZ SERVİS GÖRMEDİK.HERŞEYİ KİTABINA UYDURUYORLAR. BİZİ KADROYA ALMAZSANIZ AYNI ŞEYLER DEVAM EDECEK.HAKLARIMIZI VERİYORMUŞ GİBİ GÖSTERCEKLER FAKAT BİRŞEY DEĞİŞMEYECEK. PEKİ ADALET BU MU? İNSANLIK BU MU? LÜTFEN ARTIK BİZİ EZDİRMEYİN . 3 - 5 KİŞİ SIRTIMIZA BİNİP YÜKSELECEK DİYE BİZİ EZDİRMEYİN.
 • umuuuutttt

  22 Nisan 2013, Pazartesi 23:43

  BEN 8 YILDIR HASTANEDE ÇALIŞIYORUM. ALDIĞIM 760 TL NE YİYORUZ NE İÇİYORUZ KİMSENİN UMRUNDA DEĞİL. GECE YATARKEN HUZURLU UYUYABİLİYORMUSUNUZ. ALLAH SİZİDE BENİM DURUMUMA DÜŞÜRSÜN BAŞKA BİŞEY İSTEMİYORUM.
 • taşeron

  04 Nisan 2013, Perşembe 04:23

  ben İstanbul üniversitesinde çalışan 10 yıllık taşeron işçisiyim o kadar doluyumki neden 850 tl maaş kadrolularla aynı çatı altındasın nerde angar iş var sen gidersin eline bir kâğıt alır ben şuraya gidiyorum der saatlerce gelmez geldiğinde kimse sormaz birazcık allah korkusu olan varsa birazcık denetlesinler
 • mağdur taşeronlar

  01 Nisan 2013, Pazartesi 15:12

  her halükarda teşeron sistemi adil bir uygulama değildir. taşeron işçileri olarak mağduruz. hükümetimizin uygun bir çözüm getireceğine inanıyoruz.
 • fatih

  01 Nisan 2013, Pazartesi 14:37

  sayın bakanım kadro gelse 10yıl çalışan elemanı çıkarır kendi tanıdıklarını alırlar işden çıkarmayı yasaklan aynı çalışankadroyla devam deyin yoksa işsizlik çogalır yine kimsesiz garibanlar açıkta kalır işimiz önce cenabı allaha sonra sizbüyüklerimize emanet ALLAHA emanet olun
 • AHMETTTT

  25 Mart 2013, Pazartesi 18:35

  BEN BİR HASTANEDE TAŞÖREN İŞÇİ OLARAK ÇALIŞIYORUM MEMURDAN ÇOK AMA ÇOK ÇALIŞIYORUZ AMA HİÇ BİR HAKKIMIZ YOK MEMUR ALIYOR 2000 TL MAAŞ BİZ ALIYORUZ 850 TL MEMUR MESAİ SİNİ YATARAK BİTİYOR BİZ İSE ÇALIŞIYORUZ NASIL ADELET BU
 • AHMETTTT

  25 Mart 2013, Pazartesi 18:35

  BEN BİR HASTANEDE TAŞÖREN İŞÇİ OLARAK ÇALIŞIYORUM MEMURDAN ÇOK AMA ÇOK ÇALIŞIYORUZ AMA HİÇ BİR HAKKIMIZ YOK MEMUR ALIYOR 2000 TL MAAŞ BİZ ALIYORUZ 850 TL MEMUR MESAİ SİNİ YATARAK BİTİYOR BİZ İSE ÇALIŞIYORUZ NASIL ADELET BU
 • egeli

  21 Mart 2013, Perşembe 18:41

  SAYIN BAKANIM HERŞEY GÜZEL DÜŞÜNÜYORSUNUZ AMA TURİZİM BÖLGELERİNDE BELEDİYE TEMİZLİK İHALELERİNİ ALAN TAŞARONLAR 3 4 AY MAAŞLARIMIZI ALAMIYORUZ BUNUN İÇİNDE BİR ÇALIŞMA YAPARSANIZ SEVİNİRİZ ÇOĞU ÇALIŞANLARIN DURUMU ÇOK KÖTÜ HİÇ DENETİMLER YAPMIYORSUNUZ.
 • teşeron işçisinin dramı

  20 Mart 2013, Çarşamba 11:43

  BURA ÖNEMLİ OLAN ADAM 5-10 SENE KAMUDA TAŞERON İŞÇİSİ OLARAK ÇALIŞIYOR BUNLARA KADRO HAKKI VERİLMESİ. DEMEK Kİ KURUMUN İHTİYACI VAR Kİ BUNCA YIL ÇALIŞIYOR, KURUMLAR BU AÇIĞIDA KAPATMAK İÇİN TAŞERON İŞÇİSİ ÇALIŞTIRIYOR. 5-10 SENE BİR İŞTE ÇALIŞAN İŞÇİ MI BİR OLUR YOKSA YENİ ATANAN MEMUR MU? SORUYORUM SİZE. ÖNCELİKLE BU TÜR ÇALIŞANLARA KADRO VERİN SONRA MEMUR ALIN. TAŞERON İŞÇİSİNİN TEK BEKLEDİĞİ BU.

ÜYE OLMADAN DA YORUM YAPABİLİRSİNİZ


İlgili Haberler